Jdi na obsah Jdi na menu
 

OPRAVY A REPLIKY HISTORICKÝCH KROVŮ

Historické krovy - Rekonstrukce střech a krovů

 

historické krovyOpravy starých krovů památkově chráněných budov, kostelů apod. např. Chrám sv. Jakuba v Praze, zámeček Ctěnice u Prahy, kompletní repliky starých (historických) krovů např. Kolowratský palác, Lewitův mlýn v Praze Libni a další, různé úpravy a protézy starých krovů např. zvonice kostela sv. Petra a Pavla v Praze na Vyšehradě.

 

Historie tesařství

   V dávných dobách byl prakticky každý majitel domu svým vlastním tesařem, protože si svůj dům musel zpravidla postavit sám. S pozdější specializací povolání vznikla i profese tesaře. V důsledku zakládání cechů a utajování zvláště důležitých a zajímavých pracovních postupů se tesaři ve středověku stali nepostradatelnými, především ve městech.

   Zejména stavba prestižních budov se složitě tvarovanými střechami, jako byly radnice a cechovní domy, se již neobešla bez odbornosti, kterou tesaři zaručovali. Zkušený tesař své umění pečlivě střežil a předával je pouze vyvolenému kolegovi, zpravidla svému synu. Zvláště vůči svým tovaryšům býval opatrný. Důležité práce jako například rýsování střechy prováděl zásadně sám.

   Rozkvět tesařství ve střední Evropě nastal ve středověku, kdy se ve městech stavěly smělé velké hrázděné domy. Absolutního vrcholu v konstrukci střech dosáhli francouzští tesařští mistři (maître de charpentier) okolo roku 1900 klenutými dřevěnými střechami. Tesařské umění však vzkvétalo i na venkově, jak je dodnes vidět i v českých skanzenech (nejvýznamnější z nich jsou Soubor lidových staveb Vysočina, Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

 

Reference:

 

Kampa – krov

Datum: 8. 10. 2016
Fotografií: 19
Složek: 0

Uhelný trh – rekonstrukce krovu

Datum: 8. 4. 2016
Fotografií: 11
Složek: 0

Zámek Chvaly - Replika krovu

Datum: 12. 2. 2014
Fotografií: 68
Složek: 2

Replika - Žabonosy

Datum: 8. 11. 2009
Fotografií: 2
Složek: 0

Oprava krovu

Datum: 10. 6. 2009
Fotografií: 5
Složek: 0

Rekonstrukce krovu

Datum: 19. 4. 2009
Fotografií: 6
Složek: 0

Oprava věže

Datum: 15. 5. 2008
Fotografií: 9
Složek: 0

Klášter u sv. Jakuba

Datum: 31. 3. 2007
Fotografií: 3
Složek: 0